Pravidla RPG

4. listopadu 2010 v 20:21 | Vrael
RPG je zkratka pro termín role-playing game, neboli hra na hrdiny. Principem této hry je, že si hráč vytvoří vlastní postavu, jejíž osud pak ovládá. Je důležité si uvědomit, že hráč ale není postava a naopak, takže i když třeba hráč nemá dobrou náladu, jeho postava se může radovat. Hráč a postava jsou dvě rozdílné bytosti, které spojuje pouze klávesnice.
Rpg se hraje tak, že se mezi hvězdičky píše, co postava dělá, a mimo ně, co říká, to všechno v třetí osobě v budoucím čase. My jsme ale nuceni do rpg zapojovat i myšlenky, kvůli rozmlouvání draků s Jezdci. Myšlenky tedy budeme psát navíc do závorek.

Ukázka rpg:

*přijde do hostince* Dobrý den. *řekne a posadí se ke stolu* -> Dobře
*přijdu do hostince* Dobrý den. *řekne* -> Špatně
Přijdu do hostince. Dobrý den. Řeknu. -> Špatně. Už vidíte, proč jsou hvězdičky důležité?


Nezapomínej, že pokud chceš hrát na nějakém místě, musíš tam nejdřív přijít. A když musíš pryč od počítače, tak musí tvá postava zase odejít. Nemůže strašit týden na jednom místě v jedné pozici, to je hloupost. Zároveň pokud přecházíš z jednoho chatu na druhý, musíš nejrpve odejít z toho prvního. Teprve pak můžeš hrát na druhém. Tvá postava se přece nedokáže rozdělovat, ne? :-)


Ukázka rpg s myšlenkami:

Eragon: *podívá se na Safiru. (Co si o tom myslíš?)*Ovlivňování cizí postavy

Nic takového! Nemůžeš manipulovat s jinými postavami. To znamená, že pokud třeba někomu podrazíš nohu, musíš počkat, jak tvůj spoluhráč zareaguje a jestli nechá svou postavu spadnout nebo ne. On ovládá její osud, ne ty.

Eragon: *když jde kolem něj Orik, podrazí mu nohu. Orik sebou flákne do bláta* >>> Ne!

Eragon: *když kolem něj prochází Orik, pokusí se mu podrazit nohu*
Orik: *zakopne o Eragonovu nohu a spadne na zem* >>> Ano.


Vypravěč

Určuje děj ve hře. Říká, co naše postava cítí, čeho si všímá, seznamuje nás s okolím nebo nějakým dějem. Na vypravěče se nereaguje, jenom ho vnímáme a neignorujeme. A už vůbec se vypravěči neodporuje!

Vypravěč: Eragonovi spadne na hlavu šiška.
Eragon: Vypravěči, a proč spadla na hlavu zrovna mně? >>> Špatně!

Vypravěč: Eragonovi spadne na hlavu šiška.
Eragon: *dál sedí pod stromem. Žádná šiška mu totiž na hlavu nespadla* >>> Špatně!

Vypravěč: Eragonovi spadne na hlavu šiška.
Eragon: Au! *vykřikne a vzhlédne, aby zjistil, odkud ta šiška spadla* >>> Správně.Upozornění

Dává nám najevo, že děláme ve hře nějakou chybu. Vysvětlí nám co děláme špatně a pomůže nám, pokud to je potřeba. Případně napomene neukázněné hráče. Na upozornění také nereagujeme!


Sdělení mimo hru

Potřebujete svému spoluhráči říct, že jdete na chvilku pryč, ať na vás počká, atd.? Žádný problém. Stačí tu zprávu napsat za dvě lomítka. Za lomítka také opravujeme případné chyby (pravopisné, překlepy, atd.)

Eragon: Jasně. *odpoví Orikovi* //Počkej chvíli, musím se psem.


Postava alá Chuck Norris

Pokud máš v plánu vytvořit si postavu, která je ve všech směrech dokonalá a všechno zvládne, tak na to rovnou zapomeň. Nejsi středem vesmíru! Pochop, že když si vytvoříš takovou postavu, tvá hra bude o ničem, bude nezajímavá a každého svým "všechno znám, všechno umím" brzy odradíš a nikdo s tebou nebude chtít hrát. Navíc i pro tebe bude hra nudná. RPG je zajímavé tím, že tě může zavést do svízelných situací, tvá postava se může zranit, musí řešit problémy. Tohle by tvá Chuchnorrisovská postava dělat nemusela a to se rovná nudě jako bejk.


Meta-gaming

Vy, jakožto hráč, který sedí u počítače a ovládá svou postavu, máte přístup ke všem informacím o ostatních, o tom, co se děje na chatech, a tak podobně. Uvědomte si ale, že vaše postava takové možnosti nemá. Pokud se jí někdo nepředstaví, nezná jeho jméno. Pokud není na místě boje, neví, že se takový boj odehrál. Ví jen to, co na vlastní oči vidí a slyší.


Cizí postavy

Objevila se ve hře postava, která není zapsaná v seznamu členů? Neděste se. Zřejmě ji na vás poslal vypravěč pro zpestření hry.

Ostatní

V rpg se nepoužívají smajlíci!
Fantazii se meze nekladou.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mary | E-mail | Web | 14. dubna 2011 v 18:00 | Reagovat

Zdravím. Pěkné RPG. Chceš, aby o něm lidi věděli?? Zaregistruj se na rpgblogy.wordpress.com a zajisti si tak bezplatnou reklamu. Více informací na uvedené adrese. Stránka je zatím v začátku a záleží jen na autorech RPG, jestli se povede ji plně zprovoznit. Proto prosíme, dej o nás vědět co nejvíce RPG autorům, aby se povedl udělat blog pro všechny autory i hráče RPG, kde si všichni mohou pomáhat a informovat se navzájem. Děkujeme a doufáme, že se k přidáš k našemu týmu..:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama